Sağlıkta Basit “Neden, Niçin, Nasıl, Bu Nedir”ler

Sağlıkta Basit “Neden, Niçin, Nasıl, Bu Nedir”ler

Spor yaparken maske kullanmalı mıyım?

Egzersiz sırasında maske kullanımında soluk alıp verme konforunuz azalır. Solunum kapasitenizi azaltma riskinden dolayı şiddetli fiziksel aktivite sırasında maske takılmamalıdır.

Egzersiz sırasında maskeniz nemlenebilir ve ıslanabilir. Bu şekildeki bir maskenin de zaten etkili koruyuculu kalmaz, yani sizi virus ve bakterilerden korumaz.  

Egzersizinizi açık havada yapmayı tercih edin. Diğer kişilerle sosyal mesafenizi en az bir, bir buçuk metre olacak şekilde koruyun. Açık havada sporunuzu bu şekilde yapın.

Ille de kapalı alanlarda spor yapmanız gerekiyorsa çok iyi havalandırma olduğundan emin olun, bulunduğunuz odada tek olmaya çalışın. Kullanacağınız ekipmanları ve dokunacağınız yüzeyleri temizleyin, dezenfekte edin. Sık sık ellerinizi temizleyin. Spor yaptığınız odada başkaları da olacaksa aranıza en az 1,5- 2 metre sosyal mesafe koyun.  Egzersiz sırasında nefes alma hızı ve kapasitesi artacağından covid 19 saçan damlacıklar da daha çoktur ve daha uzağa yayılabilir. O nedenle mesafe çok daha uzak olmalı hatta en iyisi spor açık havada yapılmalıdır.

Yayınlama Tarihi: 04/04/2022

Son güncelleme tarihi: 04/04/2022