Sağlıkta Basit “Neden, Niçin, Nasıl, Bu Nedir”ler

Sağlıkta Basit “Neden, Niçin, Nasıl, Bu Nedir”ler

Viral Solunum Yolu Enfeksiyonlarından Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Soğuk algınlığı, grip, covid-19 gibi pek çok viral solunum yolu enfeksiyonlarında korunma yollarını bilmek, tedavi konusundan çok daha önemlidir.

Korunmanın temeli, nasıl bulaştığını bilmekten geçer. Solunum yolu enfeksiyonu yapan virüsler temel olarak iki yolla bulaşır.

 • Hasta olan biri öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda havadaki damlacıklar yoluyla yayılır.
 • Buna ek olarak viral solunum yolu enfeksiyonu olan biriyle el ele temas yoluyla ya da mutfak eşyaları, havlular, oyuncaklar, telefon, kapı kolları, elektrik düğmeleri gibi hastalık etkeni bulaşmış nesnelerin paylaşılması veya ellenmesi yoluyla yayılır. Bu tür bir temastan sonra göz, burun veya ağız bölgesine ellerini yıkamadan dokunan bireyler muhtemelen virüsü kapacaktır. Çünkü solunum yolu enfeksiyonuna neden olan pek çok virüs insan vücuduna ağızdan, gözden veya burundan girer.  

Demek ki yayılmayı önlemek için yapılacakları sıralarsak;

 • En başta el yıkama gelir. El yıkama, çoğu enfeksiyonun yayılmasını önlemenin önemli ve oldukça etkili bir yoludur. Eller su ve sabunla en az 20 saniye ovuşturulmalıdır. Tırnak içlerine, parmak aralarına ve bileklere özel dikkat gösterilmelidir. Eller iyice durulanmalı ve tek kullanımlık veya temiz bir havlu ile kurulanmalıdır. Lavabo yoksa, en az % 60 alkol içeren el dezenfektanları, sürdüğümüz el dezenfektanı kuruyana kadar ellerin, parmakların ve bileklerin tüm yüzeyine yayılmalı, lavabo bulunduğunda ise eller su ve sabunla yıkanmalıdır. Enfeksiyonu olabilecek kişilerle teması sınırlamak her zaman mümkün olmasa da, mümkün olduğunca doğrudan temastan sonra gözlere, buruna veya ağıza elleri yıkamadan dokunmaktan kaçınılmalıdır. Yemek hazırlamadan ve yemek yemeden önce ve öksürdükten, sümkürdükten veya hapşırdıktan sonra eller yıkanmalıdır.
 • Ayrıca hapşırırken veya öksürürken ağzı kapatacak şekilde mendil kullanılmalı ve kullanılmış mendiller hemen atılmalıdır. Kişinin, dirseğinin iç kısmına gelecek şekilde hapşırması, öksürmesi, ellerini kirletmez ve yayılması muhtemel tükürük parçacıklarını tutmanın iyi bir yoludur. Yüzünde maskesi olan kişinin maskesini çıkarmadan aksırması öksürmesi yine yayılmayı önleyecektir.
 • Solunum yolu enfeksiyonu olan birinin, yüz maskesi takması, hastalık etkeni olan virüsü çevresindekilere bulaştırmasını azaltmanın başka bir yoludur. Diğer yandan hasta olmayan kişiler de hasta olanların yanına giderken maske kullanmalıdır.
 • Bulunulan kapalı ortam (iş yeri, okul vs) sık sık havalandırılmalıdır.
 • Çok kalabalık ortamlarda bulunulmaması, masa, sandalye, telefon, kapı kolu, asansör düğmesi gibi sık temas edilen yüzeylerin sık sık dezenfektanlarla silinmesi önerilir. Çocukların oyuncakları periyodik olarak yıkanmalıdır.
 • Hasta bireyler diğer aile üyeleriyle ya da başka kişilerle bardak, kaşık gibi mutfak eşyalarını paylaşmaktan kaçınmalıdır.
 • Odanın nem oranının dengede tutulması iyi olur. Özellikle kaloriferli evlerde bir kaba doldurulan suyla odanın nemli tutulması sağlanabilir.
 • Sağlıklı beslenmeye özen göstererek doğal besinlerin içerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek hastalık riskini azaltır.
 • Sigaradan uzak durmak önemlidir. Sigara içmemeye ve pasif içici olmamaya özen göstermek gerekir.
 • Bu tür enfeksiyonlardan korunmanın en önemli yollarından biri de aşısını olmaktır, grip, covid-19 gibi aşısı olan ciddi solunum yolu enfeksiyonlarının aşısını olun.
 • Beklenmedik durumlarda doktorunuzla iletişime geçin.

Yayınlama Tarihi: 12/05/2022

Son güncelleme tarihi: 12/05/2022