Sağlıkta Basit “Neden, Niçin, Nasıl, Bu Nedir”ler

Sağlıkta Basit “Neden, Niçin, Nasıl, Bu Nedir”ler

El Yıkamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Mikroplar (virüsler, bakteriler, diğer mikroplar) günlük yaşamın bir parçasıdır ve havada, toprakta, suda bulunur. Birçok mikrop zarar vermeden vücudumuzun üzerinde ve içinde yaşar ve hatta bazıları sağlıklı kalmamıza yardımcı olur. Mikropların sadece küçük bir kısmı enfeksiyona neden olmaktadır. 

Mikroplar Nasıl Yayılır

-Yıkanmamış ellerle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokununca

-Yiyecek ve içecekleri yıkanmamış ellerle hazırlayınca veya yiyince

-Üzerinde mikrop bulunan yüzeylere veya nesnelere dokununca

-Elinize öksürünce veya hapşırınca, sümkürünce ve ardından diğer insanların ellerine veya ortak nesnelere dokununca

El yıkama, bu enfeksiyon yapan mikropların yayılmasını önlemenin ve sağlıklı kalmanın kolay, ucuz ve etkili bir yoludur. 

El yıkamayı erken yaşta öğretmeye başlarsanız, ömür boyu sağlıklı bir alışkanlık haline gelebilir. Ebeveynler, bakıcılar, eğitmenler çocuklara ellerini yıkamayı öğretmede önemli bir rol oynamaktadır. Küçük çocuklar, yetişkinlerin yaşamlarındaki davranışlarını taklit ederek öğrenirler. El yıkamayı rutininizin bir parçası haline getirdiğinizde, çocuklarınızın izlemesi için bir örnek oluşturmuş olursunuz. Çocuklar için bir şarkı veya kendi oluşturduğunuz bir nakaratla el yıkamak  veya bir oyuna dönüştürmek gibi el yıkamayı eğlenceli hale getirmenin yollarını bulabilirsiniz.

El yıkamanın temel olarak beş adımı vardır:

Islat; Ellerinizi temiz, akan suyla (ılık veya soğuk) ıslatın, musluğu kapatın

Köpürt; Sabun kullanarak ellerinizi yıkayın, tek başına su elleri mikroplardan arındırmaz, enfeksiyon kaynaklarının giderilmesi için sabun ile beraber el yıkanır. Antibakteriyel el sabunu kullanmak gerekli değildir.

Ovala; Ellerinizin sırtını, parmaklarınızın arasını ve tırnaklarınızın içini en az 20 saniye sabunla köpürterek ovalayın. Elleri daha uzun süre ve gereğinden sık yıkamak mikroplardan daha fazla arındırmaz. Aksine vücudun koruyucu tabakasını yok ederek zararlı mikropların vücuda girişini kolaylaştırır.

Durula; Ellerinizi temiz, akan su altında iyice durulayın.

Kurula; Ellerinizi temiz bir havluyla kurulayın

Tuvaletten sonra, yemek yemeden önce, evcil hayvanlara dokunduktan sonra, dışarıdan geldikten sonra, öksürdükten, hapşırdıktan veya burnu sildikten sonra elleri yıkamak önemlidir.

Islak mendiller ellerinizi temiz gösterebilir, ancak mikropları ellerinizden çıkarmak için tasarlanmamıştır.

Elleri su ve sabunla yıkamak mikroplardan kurtulmanın en iyi yoludur. Sabun ve su yoksa, en az % 60 alkol içeren alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın ve ellerinizi mümkün olan en kısa sürede sabun ve suyla yıkayın. Alkol bazlı el dezenfektanları ellerinizdeki mikropları öldürerek çalışır, ellerinizi sabun ve su ile yıkamak mikropları ellerinizden uzaklaştırır. El yıkama, her türlü mikropları elinizden uzaklaştıracaktır, ancak el dezenfektanları her türlü mikropları öldüremez veya elimizdeki kiri temizleyemez.

Kazara zehirlenmeyi önleyin

El dezenfektanları çocukların göremeyeceği bir yerde saklanmalı ve 6 yaşından küçük veya talimatları takip etmekte güçlük çeken daha büyük çocuklar için yetişkin gözetiminde kullanılmalıdır. Belli bir miktar el dezenfektanının yutulması zehirlenmelere neden olabilir.

Yayınlama Tarihi: 31/05/2022

Son güncelleme tarihi: 31/05/2022